İmmobilizer nedir: Araç güvenliği için ne kadar önemli?

İmmobilizer, çoğu modern otomobilde bulunan bir hırsızlık önleme cihazıdır. Nitekim Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde tüm arabalarda immobilizer zorunludur. Bu cihaz, hırsızların araca sıcak kablo bağlamasını önler. Bir immobilizer otomatik olarak çalışır ve aracın sahibinin onu etkinleştirmesine ihtiyaç duymaz. İmmobilizerler, etkili hırsızlık önleme cihazları olarak kabul edilir.

İmmobilizer nasıl çalışır?

İmmobilizer, bir arabanın motorunu çalıştıran sistemlerden birini devre dışı bırakır. Genellikle yakıt beslemesini veya ateşlemeyi devre dışı bırakır. İlgili iki bileşen vardır; kontak anahtarındaki transponder ve bir radyo frekansı okuyucusu. Radyo frekansı okuyucusu direksiyon kolonunda bulunur. Kontak anahtarı yerleştirildiğinde, transponder frekans okuyucuya benzersiz bir tanımlama kodu gönderir. Kod doğruysa, aracın bilgisayar kontrolü, ateşleme sisteminin veya yakıt sisteminin aracı çalıştırmasını sağlar. Kod yanlışsa veya mevcut değilse, bilgisayar kontrolü aracın ateşlemesini veya yakıt sistemini devre dışı bırakır ve doğru anahtar kullanılmadığı sürece çalışmayacaktır.

İmmobilizer nasıl çalışır
İmmobilizer nasıl çalışır

Bir hırsızın bir arabayı çalıştırmasının en yaygın yolu, onu (Düz kontak) sıcak kablolama yöntemi ile çalıştırmaktır. Sıcak kablolama, direksiyon kolonunun kırılmasını ve arabanın ateşleme kablolarının bağlanmasını içerir. İmmobilizer ile, kablolar bağlı olsa bile araç çalışmayacaktır çünkü sistem kontağı devre dışı bırakır. İmmobilizerler çok etkilidir ve çoğu yeni arabada standart haline gelmiştir. Eski arabalara da monte edilebilirler.

Araba için ne kadar önemli?

İmmobilizerin bir avantajı, araç sahibi tarafından etkinleştirilmesine gerek olmamasıdır. Otomatik olarak çalışır ve aracın bilgisayar kontrolü, herhangi bir yanlış kodu ve anahtarın olmadığını algılar. Bununla birlikte, immobilizatörlerin bazı güvenlik açıkları vardır. Arabalardaki birçok immobilizer, kırılabilen Megamos çipini kullanır. Özellikle modern arabalarda, yeni bir anahtarı programlamak, mevcut bir anahtarı kopyalamaya çalışmaktan daha hızlıdır.

İmmobilizer çok önemli bir cihazdır ve birçok Avrupa ülkesinde araçta immobilizer bulunması zorunludur. Yakın tarihli bir çalışmada, immobilizerler dünya çapında genel araba hırsızlığı oranını azaltmıştır. Araştırmaya göre, araba hırsızlığı 1995 ile 2008 yılları arasında %40 oranında azaldı.

İmmobilizer Nedir Ne İşe Yarar? Motorun Marş Yapıp Çalışmaması? Hırsızlığa Karşı Güvenlik Önlemi

Yorum yaz