Haşere İlaçlama Nedir? Neden Yapılır?

Böcek ilaçlama; pire, kene, bit, akrep, çıyan gibi zararlı haşereler ile çekirge, danaburnu, yaprak biti gibi açık alanlara ciddi zararlar veren canlılar başta olmak üzere açık ya da kapalı alanlarda birçok soruna yol açan haşerelere karşı yapılması gereken bir işlemdir. Haşere ilaçlama işlemi yapılırken; ilaçlanacak alana ve haşerenin türüne dikkat etmek son derece önemlidir. Özellikle kapalı alanlarda ilaçlama yapılırken titiz davranılmalı ve kullanılan ilaçlara dikkat edilmelidir. Haşere ve kemirgenlerin doğrudan sebep olduğu hastalık ya da zehirlenmelerin yanı sıra, mikrop ve bakterileri yaymasıyla uzun vadede de ciddi sağlık sorunlarına neden olurlar. Bu nedenle haşereler ile mücadele sağlık açısından da son derece önemlidir.

Niçin Haşere İlaçlama Yapılır?

Haşere ilaçlama işlemi fırın, restoran, cafe, yemekhane gibi gıda sektöründe hizmet veren işletmeler tarafından düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Zira bu mekanlar hem ısı ve nem bakımından hem de haşerelerin yiyecek bulabilmesi açısından oldukça uygun alanlardır. Dolayısıyla hamam böceği, fare, kalorifer böceği gibi haşereler bu alanlarda sıklıkla görülür. Yiyeceklerin üzerinde dolaşarak gıda maddelerine zarar veren ve sindirim yolu rahatsızlıkları ile zehirlenmelere neden olan haşereler ile mücadele özellikle gıda sektöründe hizmet veren işletmelerin temizliği ve sağlıklı gıdalar üretmesi açısından büyük önem taşır.

Gıda işletmeleri yanı sıra; ev, iş yeri, ofis, bina gibi iç mekanlarda yapılan ilaçlama işlemleri de son derece önemlidir. Bakteri ve mikropların hızlı bir biçimde yayılmasına neden olan haşereler; solunum yolu rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok ciddi sağlık problemine yol açar. Bunun dışında akrep, çıyan, kırkayak gibi haşereler, sağlığı doğrudan tehdit ederek ölümlere yol açabilirken; pire, kene, tahtakurusu gibi parazitler kan emerek beslendiği için ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu nedenle kapalı alanlarda uygulanan böcek ilaçlama işlemleri sağlık açısından son derece önemlidir. İç mekanlarda olduğu gibi; bahçe, tarla, çiftlik gibi dış mekanlarda yapılan böcek ilaçlamaları da bitkilere ve ekinlere zarar veren haşereleri yok etme açısından önem taşır.

Özellikle çekirge sürüleri ve dana burnu gibi haşereler, mahsullere büyük zarar vermekte ve çiftçileri maddi kayba uğratmaktadır. Hem sağlık açısından zarar veren hem de son derece rahatsız edici haşerelerin yanı sıra kemirgenler de ciddi sorunlara yol açar. Bu nedenle fare ilaçlama işlemleri hem açık, hem de kapalı alanlarda büyük önem arz eder. Kapalı alanlarda korkuya neden olan fare, kanalizasyon ve çöplük gibi en kirli alanlarda dolaştıktan sonra; ev, iş yeri, yemekhane gibi alanlara girerek vücudundaki mikropların yayılmasına neden olur. Bunun yanı sıra mermeri dahi kemire bilen fareler, maddi zarara da yol açmaktadır. Fareden kurtulmak ve iç mekanlara girişini engellemek için ise koruyucu özellikteki fare ilaçlama işlemleri yapan firmalardan yararlanılmalıdır.

İlaçlama Çeşitleri

Haşere ilaçlama işlemleri sıvı, katı, toz ya da jel halindeki ilaçlar kullanılarak yapılabilir. Haşere ve kemirgenleri gerek açık gerekse kapalı alanlarda yok etmek için en etkili çözüm sıvı ilaçlama işlemidir. Zira sıvı ilaçlama yöntemi diğer formdaki ilaçlara nazaran daha kısa sürede çözüm sağlar. Ancak bunun yanı sıra, özellikle dış mekanlarda sıvı ilaçlamaya ek olarak diğer formdaki ilaçlar da kullanılabilir. Hastane, fabrika, klinik gibi alanların ilaçlanmasında sıvı ilaçlama çoğunlukla kokusuz ve püskürtme yöntemiyle uygulanır. Bu yöntemde alanın boşaltılmasına gerek yoktur.

Ev, ofis, bina ilaçlama gibi işlemlerde ise sıvı ilaçlama genellikle buharlama yöntemi ile uygulanır ve haşere ilacının alanın her yerine nüfuz etmesi sağlanır. Bu yöntemde alan en az iki saat kadar kapalı tutulmalı ve havalandırıldıktan sonra kullanılmalıdır. Haşere ilaçlama işlemleri yapılırken, kullanılan böcek ilaçları kadar, ilaçlama yönteminin de büyük önem taşıdığı unutulmamalı ve profesyonel olmayan kişi ya da kurumlardan kesinlikle hizmet alınmamalıdır.

Haşere İlaçlama Firmaları

Haşere ilaçlama işlemleri için amatör ya da bireysel yöntemlere başvurmak, ciddi sağlık problemleri ile zehirlenmelere yol açabildiği gibi haşerelere karşı çözüm oluşturamayacağı için ilaçlama işleminin sürekli tekrarlanmasına neden olacağı için maddi kayıplara sebep olur. Bu nedenle haşereler ile mücadele için profesyonel olarak hizmet veren ve Sağlık Bakanlığından onaylı olan böcek ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. Haşereler konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan veya ilaçlama yöntemleri konusunda eğitimsiz olan elemanlarla hizmet veren ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak, sağlığı tehdit edeceği gibi haşereler ile mücadelede başarısız olunmasına neden olacaktır. Alanında uzman ve deneyimli bir ilaçlama firması ile iletişim kurmak için İlaçlama Firmaları sayfamıza göz atabilrsiniz.

Yorum yaz