Erzurum Tarihi Kale ve Kervansarayları

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum, pek çok medeniyet izine sahiptir. Şehirde Osmanlı İmparatorluğu ve Selçuklu mimarisine ait birçok eseri görebilirsiniz. İşte bu eşsiz yapıları özetledik.

Kale ve Kervansaraylar

1- Erzurum Kalesi

Erzurum Kalesi
Erzurum Kalesi

Tarihi 1000’li yıllara dayanan Erzurum Kalesi aslında Bizans İmparatorluğu tarafından 415 yılında inşa edilmiştir. Dış ve iç kale olmak üzere iki bölümden oluşan Erzurum kalesinin iç kısmı günümüze kadar gelmiştir. Osmanlı döneminde farklı eklemeleri yapılmış olan kale, Erzurum’un kültür ve turizmi için en önemli eserlerden biridir.

2- Hasankale

Hasankale
Hasankale

Pasinlere her gidenin gözüne kesinlikle çarpmıştır Hasankale. İlçenin kuzeydoğusu, Hasan Dağı’nın güneyinde konumlandırılmıştır. Hasankale İlhanlı emiri Hacı Toğay’ın oğlu Hasan Bey tarafından 1339 senesinde yaptırılmıştır. O dönemlerde özellikle konumu bakımından oldukça önemli bir yere sahipti. 125 metrelik uzunluğa sahip olan kale iç ve dış kale olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır.

3- İspir Kalesi

İspir Kalesi
İspir Kalesi

İlhanlılar tarafından 12. yüzyılda yaptırıldığı düşünülmektedir. İspir Kalesi Kanuni Sultan Süleyman tarafından da 16. yüzyılda onarımdan geçirilmiş ve hem koruma hem savunma amaçlı kullanılmıştır. Kalenin tarihi hakkında kapsamlı ve net bilgi bulunmadığından çok fazla detay veremiyoruz.

4- Aziziye Tabyaları

Aziziye Tabyaları
Aziziye Tabyaları

Nene Hatun’u duymayan yoktur ve işte o kahraman kadının kahramanlıklar yaptığı yerdir Aziziye Tabyaları. Burada Nene Hatun’un mezarı bulunmakta ve ziyaretinizde onun yaptığı kahramanlığı hissedeceğinizden şüpheniz olmasın.

5- Rüstem Paşa Kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı
Rüstem Paşa Kervansarayı

Özellikle “Taşhan” denildiğinde her Erzurumlu tarafından tanınabilen ve Erzurum’da oltu taşının merkezi diyebileceğimiz yerdir Rüstem Paşa Kervansarayı. Yapının içi yazın serin kışın sıcak olma özelliği taşımaktadır. Erzurum’a gelen herkesin kesinlikle görmesi ve Erzurum’un işçiliği ile tanışması gerekmektedir.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Tarihimizin yaşatılması ve gelecek nesillere hikayelerinin aktarılabilmesi adına tarihi eserlerin önemi çoktur. Erzurum’da tarihin izlerini taşıyan bir çok tarihi mekan bulunmaktadır. Ziyaret etmek, görmek ve emeği geçenlere bir fatiha okumak yapılabilecek en doğru aktivitedir. Lütfen tarihimizi koruyabilmek için tarihi eserlerimizi koruyalım.

Yorum yaz