Erzurum Piknik Alanları

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli kenti olan Erzurum tarihinin yanında piknik alanlarıyla da aynı zamanda dikkat çekiyor. Kıra ya da seyre gitmek şeklinde Erzurum halkı pikniği lanse ederler. Erzurum halkı için tüm ülkemizde olduğu gibi yaz aylarında vazgeçilmez bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Erzurumlular hatta yaz ayları dışında kış dönemlerinde de mesire alanlarına gidiyorlar. Kış dönemlerinin vazgeçilmeziyse Erzurumluların kayak merkezleri olduğunu söyleyebiliriz.

Erzurum’un Piknik ve Mesire Alanları

Palandöken Kayak Merkezi ve Kent Ormanı Piknik Alanı

Palandöken Kayak Merkezi ve Kent Ormanı Piknik Alanı
Palandöken Kayak Merkezi ve Kent Ormanı Piknik Alanı

Erzurum denildiğinde ilk aklımıza gelenlerin başında Palandöken Kayak Merkezi geliyor. Erzurum Boğazı, Hınıs Boğazı gibi isimlerle anılan bu kayak merkezi, ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor. Palandöken Dağı’nda Başköy civarında kurulan kayak merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemiz vatandaşları haricinde Palandöken’i yabancı turistlerde ziyaret çok ediyorlar. Gerek karın kalitesi gerekse kayak pistinin uzunluğu kayak yapmaktan hoşlananlar açısından çok iyi seçenek olduğunu Palandöken’in söyleyebiliriz. Kış dönemlerinde mutlaka Palandöken kayak merkezine uğramanızı tavsiye ediyoruz. Uluslararası Kayak Federasyonu’nun da tescillediği iki adet pistte Palandöken de bulunuyor. Özellikle tescilli kayak pistleri sayesinde Palandöken çeşitli uluslararası yarışmalarda da ev sahibi oluyor. Burada snowboard, yamaç paraşütü veya alp kayağı gibi etkinlikleri yapma şansı da yakalayacaksınız.

Palandöken Kent Ormanı ve Piknik Alanı, Erzurumlular için önem arz eden Palandöken’in kayak merkezinden bahsettik. Kayak merkezi kış dönemlerinde halkın uğrak yeri olurken, yaz dönemlerindeyse piknik alanıyla Palandöken şenleniyor. Kent merkezine 5 km. mesafede yer alan Palandöken mesire alanına gittiğiniz de tam olarak kentin zirvesine çıkmış gibi hissedeceksiniz. Piknik yapacağınız alanların dışında, dinlenip, yürüyüş yapacağınız etkinleri de Palandöken’de tam olarak bulabileceksiniz. Palandöken Dağı’nın eteklerinde ki kent ormanı Erzurum Belediyesi tarafından işletiliyor. Genişçe otoparkının olması sebebiyle de ziyaretçiler asla araba park etme gibi sorunlarla karşılaşmıyorlar. Palandöken mesire alanında barbekü kısmı olmamasına rağmen açıklık alanlarda ziyaretçilerin yiyip, içecekleri masalar bulunuyor. Mangalla, semaver yakmanın serbest olduğu bu piknik alanına giderken mutlaka yanınızda mangal ve semaver için gereken eşyaları getirmenizi öneriyoruz.

Palandöken Kent Ormanı Ve Piknik Alanı’nı güzelleştiren Akan Çay’ın akmasını da hayranlıkla izleyeceksiniz. Ufacık bir şelale görünümüyle ruha ve göze hitap eden Akan Çay’ın da içinde bulunduğu Palandöken Piknik Alanı’nda muhteşem zaman geçirebileceksiniz. Bu mesire alanında çocuklarında rahat oynayacağı oyun parklarının olduğunu söyleyebiliriz. Mesire alanında suya olan ihtiyaçlarda farklı farklı bölgelere koyulan çeşmelerle giderilebilir. Erkeklere ve kadınlara özel tuvaletlerde bulunuyor. Eğer dağ sporlarına ilgi duyuyorsanız da bu imkânı mesire alanı ziyaretçilerine veriyor. Arazide yürüyüş yapma olanağını da Palandöken Piknik Alanı içinde bulacaksınız. Çamlıkların içinde yer alan Palandöken Kent Ormanı Ve Piknik Alanı’nda bol oksijen alabileceksiniz.

Dumlu Piknik Alanı

Dumlu Piknik Alanı
Dumlu Piknik Alanı

Erzurum’un güney tarafında oto yolun üzerinde 20 km uzaklıkta yeşilliklerin içinde Dumlu Piknik Alanı konumlanmıştır. Doğayla beraber temiz havanın da tadını bu mesire alanında çıkarmanız mümkündür… Mesire alanının içerisinde çok fazla eğlence ve dinlenme imkânları bulabileceksiniz. Tortum ile Erzurum karayolunun üzerinde bu mesire alanı Yakutiye Belediyesi tarafınca yapılmıştır. Özel işletime tabi olduğu için bu alan da piknik yapabilmek için belirli ücret ziyaretçilerin ödemesi gerekiyor. Geniş araç parkı sayesinde pikniğinizi sıkıntınız yapabileceksiniz.

İşletme yağmurlu, rüzgârlı günleri de düşünerek kamelyaları kapalı şekilde de tasarlamıştır. Yalnız kamelyalarda barbekü bölümü bulunmuyor. Bu yüzden mangal yapacaksanız kendiniz mangalınızı getirebilirsiniz.Açık piknik masalarının da olduğu alan da, çocuklar için oyun parkı da var. Park içinde çocuklarınıza akülü araçlar kiralayabilirsiniz. Su, çeşme, kadın ve erkek tuvaletleri de Dumlu Piknik Alanı içinde mevcut diyebiliriz. Temiz havayı soluyup dinlenirken semaverde pişen çayınızı da keyifle yudumlayabilirsiniz.

Ak Özdemir Piknik Alanı

Ak Özdemir Piknik Alanı
Ak Özdemir Piknik Alanı

Pasinler Karayolu’nun üzerinde kalan Erzurum’a 15 km uzaklıkta Ak Özdemir Piknik Alanı yer alıyor. Ak Özdemir Petrol ve Dinlenme Tesisleri Erzurum halkının sosyal ve eğlence merkezi haline gelmiş durumda diyebiliriz. Gençlerin daha çok ilgi gösterdiği bu alanda; çocuklara, kadınlara ve erkeklere özelde aynı zamanda havuzlar bulunuyor.

Bu tesiste Havai Adaları kısımları olmak üzere birçok eğlence bölümlerinin yer aldığını söyleyebiliriz. Nargile, mangal, semaver keyfini Ak Özdemir Piknik Alanı içinde yapabilirsiniz. Lezzetli tandır ekmeğini de burada tadabilirsiniz. Çocuk parkları, etnografya müzesi ve paintball alanları da Az Özdemir Piknik Alanı’nın vazgeçilmez eğlence bölümleridir… Aynı zamanda tesisin içinde bulunan gölette de bisiklet turları da atama şansına sahipsiniz… Antalya’dan esinlenerek dizayn edilen piknik alanı, 7’den 70’e herkesin beğenisi topluyor.

Abdurrahman Gazi Piknik Alanı

Abdurrahman Gazi Piknik Alanı
Abdurrahman Gazi Piknik Alanı

Palandöken Dağları eteklerinde peygamber sancaktarı olan Abdurrahman Gazi’nin türbesinin olduğu yerde aynı zamanda mesire alanı da bulunuyor. Erzurum halkı ve kente başka yerlerden gelenlerin devamlı ziyarette bulundukları türbe olarak dikkat çekiyor. Türbenin hemen yanında kurulmuş olan piknik alanıysa çok eskidir… Erzurum Büyükşehir Belediyesi yaptığı yenileme çalışmaları sonucunda son dönemlerde Abdurrahman Gazi Piknik Alanı modern görünüm kazanmayı başarmıştır. Mesire alanı içinde bir de büyükşehir belediyesine ait sosyal tesisin de bulunduğunu söyleyebiliriz.

Erzurum’un doğu kısmında Ağrı-Kars çevre yoluna sapmadan önce asri mezarlığın ön tarafından çıktığınız takdirde güney istikametinde 4 km uzaklıkta kurulan bir piknik alanıdır… Kentin çok yükseğinde yer alması sebebiyle rampayla bu mesire alanına çıkabilirsiniz. Geniş piknik alanı olması sebebiyle burada çok sayıda kapalı şekilde kamelyalar görebilirsiniz. Yalnız bu piknik alanında da barbekü yok. Ondan dolayı mangal yakmayı düşünüyorsanız mutlaka yanınıza mangalınızı alınız. Cami, su ve erkek-kadın lavabolarının olduğu piknik alanında ayrıca çocuk oyun parklarının da olduğunu söyleyebiliriz. Burada temiz hava alarak yürüyüşler yapabilirsiniz.

Tekederesi (Gölet) Piknik Alanı

Tekederesi (Gölet) Piknik Alanı
Tekederesi (Gölet) Piknik Alanı

Erzurum Paladöken ilçe sınırlarında ki Tekederesi Piknik Alanı, Konaklı Kayak Merkezi’ne çok yakın yerde bulunuyor. Bol ağaçların olduğu alan özellikle de sonbahar döneminde renk cümbüşleriyle piknik severleri karşılıyor. Doğa ve kayak severlerin en sevdiği piknik ve eğlence alanlarından olan Tekederesi’nde huzurlu yürüyüşler yapma şansına ziyaretçiler sahip oluyor. Burada çadırlar kurarak ayrıca güneşli havanın da tadını çıkarmak mümkündür… Benzersiz bir güzelliği olan bu piknik alanının göletinde balık tutma şansına da aynı zamanda sahip olabileceksiniz. Tekederesi Piknik Alanı ziyaretçilerine muhteşem doğa manzarası izleme olanağı veriyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı Sosyal Tesisleri

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı Sosyal Tesisleri
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı Sosyal Tesisleri

Çamlıkların içinde doğayla iç içe piknik yapma şansına, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı Sosyal Tesisleri içinde sahip olabilirsiniz. Kentin kuzey tarafında 2 km uzaklıkta, havaalanına giden güzergâhta yer alıyor. Erzurumspor Tesisleri içerisinde ki Olimpiyat Parkı, toplamda 550 dönümlük araziyi kaplıyor. Ortalama olarak 100 m. uzunluğa sahip havuz, ortada yer aldığı için parkı da 2’ye bölüyor. Deniz bisikletleriyle turlar yapay gölette atabilirsiniz. Olimpiyat Parkı içinde ayrıca şu alanlarda bulunuyor: Halı saha, paintball, akülü arabalar, tenis kortları, golf sahası, voleybol sahası, go cart, basketbol sahası…

15 Temmuz Milli İrade Piknik Alanı

15 Temmuz Milli İrade Piknik Alanı
15 Temmuz Milli İrade Piknik Alanı

Erzurum’un kuzeybatı tarafında Teknik Üniversitesinin karşısında 15 Temmuz Milli İrade Piknik Alanı yer alıyor. Terminal Mahallesi üzerinden Dadaşkent tarafına giden güzergâhta piknik alanı inşa edilmiştir. Eski hava alanı yoluyla Fuar Merkezinin alt kısmında inşa edilen 15 Temmuz Piknik Alanı içinde, 300 masa ve 52 tane de kamelya bulunuyor. Otopark, basketbolla futbol sahaları, fitness alanı ve çocukların oyun oynayabilecekleri bölümlerde aynı zamanda bulunuyor. Doğanın içine yapılan bu piknik alanında aklınıza gelebilecek her türlü sosyal unsurları da aynı zamanda bulma şansına sahipsiniz… Tabiatın ve doğanın tüm güzelliklerine bu piknik alanında rastlayabilirsiniz.

Ata Park Botanik Bahçesi

Ata Park Botanik Bahçesi
Ata Park Botanik Bahçesi

En yüksek dünyada ki rakıma sahip olan botanik bahçe olarak dikkat çekiyor. Atatürk Üniversitesi’nin içinde yer alan bu botanik bahçe; 150’ den fazla bitki çeşidiyle, havuzlarıyla ve göletleriyle özellikle ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

Çeşitli otsu bitkiler, ağaçlar ve çalıların içerisinde keyifli piknik yapma şansına sahip olabilirsiniz. Yaz döneminde özellikle bu botanik park, ziyaretçilerine muhteşem bahçe ve manzara sunuyor. Ahşap köprüleriyle, rengârenk farklı farklı bitki çeşitleriyle, göletleriyle, kamelyaları, pergoleleri ve taş yollarıyla da aynı zamanda görsel güzelliklerini bizlere Ata Park Botanik Bahçesi sunuyor.

Prof. Dr. Hasan Yılmaz’ın proje haline getirdiği Ata Park Botanik Bahçesi, Erzurum’un şehir merkezinde kurulmuştur. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Atatürk Üniversitesi arazisinde, E-80 devlet karayolunun yan tarafında inşa edilmiştir. Botanik bahçenin batı tarafında Erzurum Şehir Stadyumu, kuzey kısmında demiryolu ve doğusunda da konut alanları yer alıyor. 350 bin metrekare alanda Ata Park Botanik Parkı kurulmuştur. Burada dişbudak, sarıçam, huş ağaçları, akçaağaç, akasya ağaçları gibi türlere rastlayabilirsiniz. Bölgenin hava durumu göz önünde tutularak 150’den fazla bitki türleri buralara dikilmiştir.

Ata Park Botanik Bahçe içinde şunlar bulunuyor: 5000 metrekare yapay gölet, ahşaptan yapılan hizmet binası, oturma alanları, kamelyalar, yürüyüş yolları, pergoleler, otopark, meyve bahçeleri, tuvaletler, kaya bahçeleri, lale ve mevsimlik çiçekler, amfi tiyatro, koşu bölümleri ve çimlendirilmiş yüzeyler… Aynı zamanda bu botanik bahçe içinde; tavuk kuşu, ördek, koyun, keçi tarzı hayvanların olduğu küçücük gösteri bölümü de bulunuyor.

Mehmet Akif Ersoy Parkı

Palandöken ilçesinde yer alan Mehmet Akif Ersoy Parkı, 2 kısımdan oluşuyor. Sevdiklerinizle keyifli zaman geçirmek adına Erzurum’da gidebileceğiniz piknik alanlarının başında yer alıyor. Kış aylarında değil de yaz dönemlerinde parkın tadını tam anlamıyla çıkarabilirsiniz. Piknik dışında bu parkta sporda yapma olanağı aynı zamanda bulabilirsiniz.

Esma Park

Esma Park
Esma Park

Erzurum Hilalkent semti içinde ortalama 50 dönümlük arazide Esma Park inşa edilmiştir. Yakutiye Belediyesi’nin bizzat yaptığı çalışmalar sonucunda inşa edilen bu parkta, yeşillik ön plana çıkıyor. Esma parka giriş ücretli olmasının yanında çam ağaçlarıyla çevrilmiş dinlenme tesisi olarak Erzurum halkı tarafından çok ilgi görüyor.

Kuğulu Park

Kuğulu Park
Kuğulu Park

Palandöken ilçesinin Yenişehir ile Yıldızkentin birbirleriyle bağlandığı noktada Kuğulu Park inşa edilmiştir. Özellikle yaz dönemlerinde bu parkta boş alan bulmak oldukça zor diyebiliriz. Kamelyalarında olduğu bu parkta çimlerin üzerine de oturabiliyorsunuz. Güneşin batmasını yeşillikler arasında izleyebilirsiniz. Kadın ve erkek tuvaletlerin ayrı ayrı olduğu Kuğulu Park’ta semaverde çay içip afiyetle mangalda yiyebilirsiniz.

Aşık Emrah Parkı

Aşık Emrah Parkı
Aşık Emrah Parkı

Ücretsiz olarak belediye tarafından Palandöken’de hizmete açılan park ve piknik alanıdır… Bakımlı ve temiz olmasıyla dikkat çeken bir piknik alanı olduğunu söyleyebiliriz. Burada semaver de çayınızı yudumlarken mangalınızı afiyetle yerken yeşilliğin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bu parkın en önemli özelliğiyle diğerlerine göre daha temiz ve nezih olmasıdır.

Çeçenistan Parkı

Çeçenistan Parkı
Çeçenistan Parkı

Erzurum’un Palandöken ilçesinde ki en eski piknik alanları içinde yer aldığını söyleyebiliriz. Patates közlemesiyle ünlü olan bu parkta, ailenizle keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Tavşanlı Parkı

Tavsanli Parki
Tavşanlı Parkı

Erzurum’un tam merkezinde Gez Mahallesi içinde eski otogar güzergâhında bulunuyor. Kuşların cıvıl cıvıl öttüğü, yeşilliğin içinde güzel piknikler yapma şansı Tavşanlı Parkı’nda bulabilirsiniz. İçinde tavşanlar olması sebebiyle adını alan bu parkta; oyun alanları, mescit, çardak, market gibi bölümlerde bulunuyor.

100. Yıl Parkı

100. Yıl Parkı
100. Yıl Parkı

Erzurum’un kent merkezinde ki Terminal Mahallesi güzergâhında inşa edilen 100. Yıl Parkı, yaz dönemlerinin vazgeçilmezidir… Burada piknik ve çay bahçesi hizmetleri dışında birde hayvan hastanesi de bulunuyor. Ücretsiz olarak hayvanlara müdahale edilerek onları hayata döndüren bir hastane 100. Yıl Parkı içinde yer alıyor.

Uzunoluk Piknik Alanı

Uzunoluk Piknik Alanı
Uzunoluk Piknik Alanı

Oltu ilçesinin tek piknik alanı olan Uzunoluk’ta yeşilliklerin içinde Erzurumlular, sevdikleriyle güzel vakit geçirme olanağına sahipler…

Obayayla Köyü Kütüklü Göl Piknik Alanı

Obayayla Köyü Kütüklü Göl Piknik Alanı
Obayayla Köyü Kütüklü Göl Piknik Alanı

Çam ormanlarıyla dolu bir alanda muhteşem manzara eşliğinde temiz havayı içinize Obayayla Köyü Kütüklü Göl Piknik Alanı’nda çekebilirsiniz. Oltu ilçesi sınırlarında yer alan bu piknik alanı, 13 km uzaklıkta yer alıyor. Ormanın içinde büyüleyici manzarasıyla dikkat çekiyor. Özellikle burası fotoğrafçıların uğrak yeri haline geldiğini söyleyebiliriz.

Aşkale Park ve Mesire Alanı

Aşkale Park ve Mesire Alanı
Aşkale Park ve Mesire Alanı

Trafik Lojmanları arka tarafına 20 bin metrekarelik kısımda inşa edilen bu park, Sosyal ve Kültürel çevre gelişimi anlamında Aşkale Kaymakamlığı’nca yapımı başlanmıştır. Voleybol ve basketbol sahaları, tenis kordu, piknik alanları, çocuk parkı ve yürüyüş parkurundan oluşan sosyal tesis olduğunu söyleyebiliriz. Tahmini olarak Aşkale Piknik Alanı içinde 250 tane de bitki ve ağaç türü bulunuyor.

Atatürk Üniversitesi Piknik Alanı

Erzurum’un batı tarafında Cemal Gürsel Stadyumu karşısında yani Atatürk Üniversitesi içinde çardaklardan oluşan piknik alanıdır…

Yorum yaz